Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Biegunka u królików

krole.pl » Hodowla królików » Choroby królików » Choroby powodowane niewłaściwym żywieniem » Biegunka u królików

Królik
Królik
      Hodowcy królików z nadejściem wiosny z niecierpliwieniem oczekują chwili, kiedy będą mogli królikom podawać świeża pasze zieloną a nie mało urozmaiconą paszę jak to ma miejsce w okresie zimowym. Hodowcy uparcie wyczekują pojawienia się pierwszej zieleni także i dlatego, że kończą się im zapasy paszy, którą przygotowali na zimę. Gdy pojawią się młode soczyste pędy roślin wiosennych, wielu hodowców niezwłocznie, bez odpowiedniego przygotowania zwierząt oraz bez stopniowego przejścia z suchej paszy zimowej na zielonki, podaje ją swym królikom w dużych ilościach.

      Bardzo często już po pierwszym karmieniu zieleniną hodowca może zauważyć skutki swojej lekkomyślności. Z rana po pierwszym karmieniu podczas przeglądu klatek królików, hodowca zauważa że zwierzęta są smutne, nie mają apatytu na podaną paszę, a okolica odbytu oraz tylne nogi są oblepione bryjowatym, mazistym i bardzo śmierdzącym kałem. Sierść królików w tych miejscach sterczy pozlepiana w sztywne pęczki.

      Biegunka u królików wynika z szybkiego i gwałtownego przejścia od suchej paszy zimowej do świeżej, bujnej bogatej w białko oraz pełnej soków paszy zielonej.

Odbyt chorego królika
Odbyt chorego królika


      Hodowca nie powinien więc zbyt szybko zmieniać sposobu żywienia swoich królików. Z karmy suchej na soczystą lub z soczystej na suchą należy przechodzić powoli, przez co najmniej tydzień lub 10 dni, stopniowo zwiększając dawkę nowo przygotowanej paszy (np. wiosną zieleniny), a równocześnie zmniejszając każdego dnia ilość paszy podawanej dotychczas (np. siana).



      Gwałtowna zmiana sposobu żywienia królików nie jest jednak jedyną przyczyną biegunki królików, ale z tego powodu zwłaszcza wiosną najczęściej występuje. Biegunka może być wywołana także z innych powodów do których się zalicza: zagrzanie złożonej na kupki świeżej wilgotnej zieleniny, pasze miękkie-nie zawierające zieleniny np. gotowane obierzyny ziemniaków lub parowane ziemniaki z otrębami albo parowana brukiew. Pasze te pozostawione zbyt długo w klatce staja się szkodliwe dla królików, jeżeli skwaśnieją i zaczną fermentować. Pasze zbyt zimne, a zwłaszcza zmarznięte, mogą też być niebezpieczne dla królików. Biegunkę może wywołać także lekko nadkwaśniałe mleko.

      Bardzo często rozwolnienie u królików występuje kiedy mają one przeziębione brzuchy w zimnych i wilgotnych klatkach. Biegunka może być wywołana także przez ziarniaki. Jeżeli w naszej hodowli wystąpi biegunka u królików i nie znamy jej przyczyn wystąpienia, należy posłać kał naszych podopiecznych do Wojewódzkiego Zakładu Higieny Weterynaryjnej (WZHW) do zbadania na ziarniaki. Wyłącznie ujemny wynik takiego badania, gdy nie wykazano ono obecności pasożytów, pozwoli hodowcy zorientować się, co jest istotą przyczyny schorzenia.

Chory królik
Chory królik


      Kiedy hodowca stwierdzi u królików biegunkę, musi niezwłocznie przedsięwziąć konieczne zabiegi lecznicze, aby nie narazić się na straty w swojej hodowli. Chore osobniki należy pomieścić w klatce suchej, ciepłej i wolnej od przeciągów oraz niezwłocznie przejść na żywienie wyłącznie tylko suchymi paszami jak siano, ziarna zbóż (zwłaszcza owies) oraz suchy chleb. Chorych królików nie wolno poić nawet czystą wodą.

      Jeżeli nasze króliki cierpią na biegunkę nie możemy podawać im żadnych środków wstrzymujących. Zalecane jest na sam pierw przeczyszczenie przewodu pokarmowego w celu usunięcia z niego ewentualnie zalegających szkodliwych substancji, które wywołały biegunkę. Hodowca w tym celu powinien podać królikom sól glauberską (1-5 g na sztukę) lub łyżeczkę od herbaty oleju rycynowego. Następnie można podać choremu królikowi łagodne środki wstrzymujące.

      Hodowca może podawać królikom do ogryzania młode gałązki brzozowe, wierzbowe albo dębowe, powstrzymujące biegunkę ze względu na zawarty w nich garbnik. Jeżeli biegunka jest bardzo uporczywa można podać królikom jako dodatek do paszy pietruszkę albo dosypywać do miękkiej karmy sproszkowany korzeń kurzyśladu.

      Dobre rezultaty przy walce z biegunką królików daje stosowanie taniny albo tanalbiny podawanej rano oraz wieczorem w małych porcjach, tyle ile się da nabrać na koniec noża.

Kał królika z biegunką
Kał królika z biegunką




      Jeżeli biegunka jest długotrwała, gdy treść jelit królików fermentuje i wytwarzają się przy tym duże ilości gazu, należy podawać zwierzętom przy każdym karmieniu niewielką ilość (3-5g) węgla leczniczego.



      Biegunka w większości przypadków jest chorobą wywołaną przez niedopatrzenie hodowcy, wadliwy wychów królików oraz żywienie królików. Biegunka przyczynia się do powstania poważnych strat gospodarczych nawet w tych wypadach gdy chore króliki pozostają przy życiu i wracają do zdrowia. Podczas choroby zwierzęta chudną, ich futerka tracą swój piękny wygląd, królików hodowlanych nie można w okresie choroby używać do rozpłodu. Hodowca powinien w miarę swoich możliwości zapobiegać występowaniu biegunki oraz energicznie i ochoczo przystępować do jej zwalczania.
Polecamy
Komentarze (6)
Autor: ~kicka (2020-06-15 09:59:49)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Królik


mój królik rano właśnie takie robi ale przestał chciałam iść do publiskiego weterynarza ale
matka mówiła że one nie są rzadkie byłam z na szczepieniu powiedziałam o tych kupkach
nic nie mogli zrobic bo nie są specalistam [...]
Autor: ~Wiesław F (2015-12-20 08:33:17)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

biegunka


Straciłem całkowicie zaufanie do weterynarza mój królik miał lekką biegunkę
udałem się do weterynarza, który po zbadaniu dał mu aż trzy zastrzyki i kazał
przyjść na następny dzień w tym dniu dostał następne trzy zastr [...]
Autor: ~Kaśka (2015-02-01 19:40:32)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

to nie biegunka


zdjęcie kału zamieszczone powyżej to nie biegunka u królika. królik oddje dwa rodzaje kału. tak jak widać na zdjeci: kał dzienny(okrągłe bobki) i kał nocny (zlepione gronka)- rzadziej znajdowane ponieważ króliki zjadaja kał nocny celem [...]


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024