
Królik domowy
Kwiatostan lipy, drzewo możemy napotkać na różnych terenach zielonych, w parkach, ogrodach, w lesie nawet na ulicach miast. Najczęściej możemy spotkać lipę drobnolistną (Tilia cordata), która zakwita później (pod koniec czerwca a nawet w połowie lipca), niż lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos).
Kwiatostan lipy uzyskiwany jest poprzez obcinanie wyłącznie kwitnących wierzchołków(najlepiej w okresie suszy, wilgoć obniża wartość leczniczą). Gdy ususzymy kwiatostan lipy, kwiaty powinny mieć naturalny zapach oraz jasnożółty kolor.
Od dawien dawna lipa ukazywała wiele korzyści gospodarstwom domowym, a jej kwiatostan stanowił ceniony lek ludowy, zaś pszczołom kwiatostan lipy dostarcza nektar. Drzewo lipy znakomicie nadaje się jako tworzywo do wyrobu rzeźb, różnorodnych naczyń sprzętów domowych, jak również na wsiach przetrwały śliczne aleje lipowe.
Surowcem leczniczym w kwiatostanie lipy są całe kwiaty, które zawierają flawonoidy (są o pochodne kwercetyny i kemferolu), garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, witaminę PP oraz śluz.

Kwiatostan lipy
Właściwości lecznicze Kwiatostanu lipy w hodowli królików:
pomaga w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych królików
pomaga w leczeniu zapalenia oskrzeli królików
(zaflegmieniu dróg oddechowych).
dobre napary z lipy pomagają w różnych przeziębieniach królików
Do przygotowania naparu z kwiatów lipy (herbaty) hodowca powinien zaopatrzyć się w jedną lub dwie łyżeczki suszu na jedną szklankę naparu, który zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy przykryciem na 5-10 minut, następnie odcedzamy i przestudzone podajemy królikom.