Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Kwiatostan lipy w hodowli królików

krole.pl » Hodowla królików » Zioła w hodowli królików » Kwiatostan lipy w hodowli królików

Królik domowy
Królik domowy
      Kwiatostan lipy, drzewo możemy napotkać na różnych terenach zielonych, w parkach, ogrodach, w lesie nawet na ulicach miast. Najczęściej możemy spotkać lipę drobnolistną (Tilia cordata), która zakwita później (pod koniec czerwca a nawet w połowie lipca), niż lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos).

      Kwiatostan lipy uzyskiwany jest poprzez obcinanie wyłącznie kwitnących wierzchołków(najlepiej w okresie suszy, wilgoć obniża wartość leczniczą). Gdy ususzymy kwiatostan lipy, kwiaty powinny mieć naturalny zapach oraz jasnożółty kolor.

      Od dawien dawna lipa ukazywała wiele korzyści gospodarstwom domowym, a jej kwiatostan stanowił ceniony lek ludowy, zaś pszczołom kwiatostan lipy dostarcza nektar. Drzewo lipy znakomicie nadaje się jako tworzywo do wyrobu rzeźb, różnorodnych naczyń sprzętów domowych, jak również na wsiach przetrwały śliczne aleje lipowe.

      Surowcem leczniczym w kwiatostanie lipy są całe kwiaty, które zawierają flawonoidy (są o pochodne kwercetyny i kemferolu), garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, witaminę PP oraz śluz.

Kwiatostan lipy
Kwiatostan lipy
Właściwości lecznicze Kwiatostanu lipy w hodowli królików:
 • pomaga w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych królików
 • pomaga w leczeniu zapalenia oskrzeli królików
  (zaflegmieniu dróg oddechowych).
 • dobre napary z lipy pomagają w różnych przeziębieniach królików

        Do przygotowania naparu z kwiatów lipy (herbaty) hodowca powinien zaopatrzyć się w jedną lub dwie łyżeczki suszu na jedną szklankę naparu, który zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy przykryciem na 5-10 minut, następnie odcedzamy i przestudzone podajemy królikom.
 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek
  Temat:
  Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 10 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  krole.pl © 2023