Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Gronkowcowe zapalenie palców

krole.pl » Hodowla królików » Choroby królików » Choroby zaraźliwe wywołane przez zarazki kiła u królików » Gronkowcowe zapalenie palców

Królik
Królik
      Gronkowcowe zapalenie palców jest zakażeniem atakującym wyłącznie skórę dolnych części łapek królików. Skóra w tych miejscach jest zaczerwieniona i gorąca, następnie pojawią się na niej trudno gojące się owrzodzenia. Schorzenie to ma na ogół przebieg ciężki i zazwyczaj w krótkim czasie kończy się śmiercią królika. Niekiedy choroba staje się przewlekła i wówczas można oczekiwać wyleczenia królika.

      Gronkowiec złocisty może się przyczynić do powstania surowiczego nieżytu nosa. Przyczyną tego nieżytu jest umiejscowienie się gronkowców w błonie śluzowej nosa.
Pojawia się wówczas wyciek surowiczy lub rzadziej wyciek śluzowy.
Króliki w ten czas pocierają nosem o ściany i podłogę klatki,
jest bardzo smutny, przygnębiony i traci apetyt .
Ta postać schorzenia ma zazwyczaj przebieg łagodny i kończy się samowyleczeniem.

Mały czarny królik
Mały czarny królik
      Gronkowce mogą wywoływać również zapalenie gruczołu mlecznego. Powstałe przy tym ropnie należy leczyć poprzez smarowanie powierzchni wymienia jodyną lub przysypując zasypką pabiamidową albo dermatolem. Powstałe przy tym schorzeniu ropnie u królików znajdujące się pod skórą, leczymy w ten sam sposób.

      Przy gronkowcowym zapaleniu skóry palców u królików, zmienioną poprzez chorobę powierzchnię smarujemy roztworem alkoholowym fioletu metylowego lub pioktaniny według przepisu lekarza od 3 do 7 razy w 5-dniowych odstępach. W przypadku ropowicy hodowca może z bardzo dobrym skutkiem stosować zastrzyki penicyliny.

      Nie można zapomnieć o tym, że chore króliki należy w odpowiedni sposób odżywiać , zwracając szczególną uwagę na to,
aby w karmie zadawanej zwierzętom
była dostateczna ilość witamin A i D oraz soli fosforowych i wapniowych.

Biały królik na trawie
Biały królik na trawie
      Najważniejszym środkiem zapobiegawczym przeciw ropowicy jest utrzymywanie czystości. Klatki królików muszą być codziennie czyszczone. Przed wykotem - klatki, w których przebywają ciężarne samice , trzeba dokładnie oczyścić oraz odkazić 5% roztworem lizolu lub 10% roztworem świeżo gaszonego wapna. Na wiosnę oraz jesień należy także odkażać znajdującą się pod klatkami królików ziemię.

      Hodowca musi pamiętać o ochronie królików przed jakimikolwiek przeziębieniami oraz o ich dobrym samopoczuciu, jak również o odpowiednim żywieniu.
Polecamy
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023