Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Olbrzym Srokacz

krole.pl » Rasy królików » Rasy duże » Olbrzym Srokacz

      Rasa Olbrzym Srokacz - została wyhodowana w Anglii, w wyniku skrzyżowania olbrzymów belgijskich z lokalnymi rasami, które posiadały plamiaste umaszczenie.
      Rasa Olbrzym Srokacz została wyhodowana w Anglii, w wyniku skrzyżowania białych olbrzymów belgijskich z lokalnymi rasami o plamistycznym ubarwieniu. Wzorcowa barwa jest bardzo rzadko dziedziczona, może zdarzyć się sytuacja że w miocie nie uzyskamy żadnego osobnika o harmonijnym ubarwieniu. W miocie można uzyskać młode króliki o barwie srokatej, czarnej i srokatej niepełnej. Ta rasa jest typowa dla hodowców hobbystycznych. W pracy hodowlanej należy zwracać uwagę na to, aby osobniki, które zostawiamy do dalszej hodowli posiadały jak najwięcej cech zbliżonych do ideału.

Olbrzym srokacz występuje w dwóch odmianach barwnych:

Olbrzym srokacz czarnobiały

Posiada czarny pyszczek oraz białą dolną wargę która tworzy tzw: motylek. Zamknięte pierścienie wokół oczu są również czarne i jednolite. Na policzkach królika widać czarne pojedyncze plamy, które nie łączą się z pierścieniem wokół oczu. Uszy także są koloru czarnego. Na grzbiecie ma jednolitą nieprzerywalną czarną wąską pręgę szerokości około 3 cm. W części lędźwiowej i biodrowej po oby stronach tułowia królika są charakterystyczne symetrycznie rozmieszczone plamy (6 lub 8) o średnicy około 3 - 4 cm. Włosy podszyciowe posiada śnieżnobiałe, a na plamach barwnych błyszczące czarne, bez włosów o innym zabarwieniu. Oczy brązowe oraz pazurki białe.

Olbrzym srokacz niebieskobiały

Niebieski pyszczek oraz białą dolna warga która tworzy tzw. motylek. Królik tej odmiany posiada również zamknięte pierścienie wokół oczu niebieskie, jednolite. Na policzkach wyraźnie widać pojedyncze plamy, które nie łączą się z pierścieniami wokół oczu. Uszy koloru niebieskiego. Na grzbiecie królik ma jednolitą niebieską pręgę grzbietową szerokości około 3 cm, która przechodzi od nasady uszu aż do nasady ogona, strona górna ogona jest niebieska. Po obydwu stronach tułowia w części lędźwiowej oraz biodrowej znajdują się charakterystyczne pojedyncze symetrycznie rozmieszczone plamki (6 lub 8) o średnicy około 3 -4 cm. Włosy podszyciowe śnieżnobiałe, a na plamach barwnych błyszczące popielatoniebieskie, bez włosów o innym zabarwieniu. Oczy niebieskoszare, pazurki białe.
Olbrzym Srokacz Niebieskobiały

Wymagania wzorcowe masy ciała w poszczególnych miesiącach życia są następujące
 • wiek 3 lat (2,3 kg)
 • wiek 4 lat (3,5 kg)
 • wiek 5 lat (4,5 kg)
 • wiek 6 lat (5,0 kg)
 • wiek 7 lat (5,5 kg)
 • wiek 8 lat (6,0 kg)

  WYGLĄD

        Okrywa włosowa olbrzyma srokacza jest gęsta, sprężysta, długość włosów pokrywowych to około 3,5 cm. Linia grzbietu prosta, zad zaokrąglony, olbrzym srokacz posiada dobrze rozwiniętą klatkę piersiową. Tułów ma szeroki, bardzo dobrze umięśniony, jego długość to około 66 cm a nawet więcej. Głowa dużą osadzona na krótkiej szyi królika. Uszy królika są silne, mięsiste, mocno osadzone, lekko rozchylające się do góry. Cała zewnętrzna powierzchnia uszu jest owłosiona ich długość to 15 - 17 cm. Olbrzym srokacz posiada mocne i szeroko rozstawione tylne nogi. Ogon długi mocno przylegający do tułowia.

  WADY DOPUSZCZALNE

        Słabo harmonijna budowa ciała, skrócony tułów (np. 58 cm - 65 cm), zwężenie tułowia królika w partii piersiowej, głowa delikatna, spiczasty pyszczek, słabo osadzone uszy, szpiczaste o długości około 14 - 15c m. Okrywa włosowa mało gęsta oraz sprężysta. Niewielka różnica w długości włosów pokrywowych w stosunku do wymagań wzorca (3,5 cm). Połączenie jednej z plam policzkowych z pierścieniem znajdującym się wokół oczu. Sporadyczne małe plamki (czarne u Olbrzyma Srokacza Czarnego lub niebieskie u Olbrzyma Srokacza Niebieskiego) na biało umaszczonej części głowy. Nieprawidłowe pierścienie wokół oczu. Pojedyncze białe włosy na ciemnych plamach albo jasne plamy na dolnej części uszu. Pręga grzbietowa powyżej 3 cm, przewężenie pręgi na odcinku od nasady uszu do ogona. Połączenie sporadycznych małych ciemnych plamek z pręgą. Za mało (np.3) lub za dużo (ponad 8szt.) symetrycznie rozmieszczonych w części lędźwiowej oraz biodrowej czarnych plam u Olbrzyma Srokacza Czarnego lub niebieskich u Olbrzyma Srokacza Niebieskiego. . Małe odstępstwa w barwie oczu oraz pigmentowane pazurki.

  Wady niedopuszczalne

  :
        Masa ciała poniżej 5,0 kg, skrócony tułów (poniżej 58 cm). Uszy krótsze niż 14 cm. Białe oznaki na pyszczku (biały nos), przerywane ubarwienie pyszczka oraz nie zamknięty pierścień wokół oczu. Połączenie plam policzkowych z pierścieniem wokół oczu. Połączenie pierścienia znajdującego się wokół oczu z motylkiem. Połączenie pierścienia wokół oczu lub plam policzkowych z barwą uszu. Dolna warga zabarwiona na czarno u Olbrzyma Srokacza Czarnego lub niebiesko u Olbrzyma Srokacza Niebieskiego. Przerywana pręga grzbietowa oraz bardzo znaczne spojenie plam bocznych z pręgą. Brak symetryczności umaszczenia. Mniej niż 3 barwne plamy na jasnej stronie ciała w części lędźwiowej i krzyżowej oraz mocno zniekształcone obwody plam barwnych. Więcej niż dwie plany czarne u Olbrzyma Srokacza Czarnego lub niebieskie u Olbrzyma Srokacza Niebieskiego w przedniej części tułowia, na szyi, na brzuchu oraz przednich kończynach. Inna barwa oczu niż brązowa u Olbrzyma Srokacza Czarnego lub niebieskoszara u Olbrzyma Srokacza Niebieskiego.
 • Polecamy
  Komentarze (21)
  Autor: ~Osaka c (2022-11-08 20:23:56)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Królik


  Mam takiego
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~Ktoś (2022-03-07 06:23:08)      [odpowiedzi: 1]
  Temat:

  Źle napisane


  To jest źle zrobione bo nie dożyje ci królik 8 lat zwłaszcza osc i mój królik ma ok. 10 mies a waży prawie 7 kg
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~Tomson (2022-02-08 15:00:31)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Waga osc


  Dzisiaj ważyłem 11 miesięczna samicę ość i ważyła 8,5 kg.
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~gregorschlizencauer (2021-10-13 07:47:38)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  ;)


  8 lat i 6 kilo to szybko bardzo rosną ;P
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~julia (2019-12-11 13:54:04)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  królik


  kupię osn świętokrzyskie
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~Rolnik (2019-04-03 11:03:49)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Królik


  8 lat i 6 kg to szybko rosna
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~tru1 (2019-03-28 21:12:53)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Olbrzym Srokacz


  Piękne króliczki z tej rasy. Ja mam trzy króliki z tej rasy :)
  Biało czarne <3
  A wiecie jak miałam 12 lat i jak jeszcze żyła moja babcia to miałam pięć królików z tej rasy to były najwspanialsze króliki i takie kochane. [...]
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~Julka (2018-05-01 12:57:12)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Królik


  Ładny królik
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~Zwierz (2017-07-13 12:58:58)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Fajna barwa


  Podobają mi się te króliki
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~Kruliczak (2017-01-25 22:25:27)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Wiek


  No no przez ten czas jak mi tak by mi pprzybierał na masie to bym był bankrutem
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~Gabriela Jarzyna (2016-10-24 14:14:21)      [odpowiedzi: 2]
  Temat:

  Król


  Podoba mi się ten czarno biały
  Autor: ~POKOAL (2015-04-26 08:27:21)      [odpowiedzi: 2]
  Temat:

  DO AUToRA


  Znowu błąd wiek podawany w latach , a nie miesiącach . Ciekawe w wieku 3 lat ma tylko 2,3 kg ? Żenada
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~magda (2015-03-24 20:22:58)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  :-)


  Takie wstydliwe widac ale fajne zajeczaki
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~milenka (2015-03-24 20:22:28)      [odpowiedzi: 2]
  Temat:

  krolik


  Piekny kicajek
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


  Dodaj nowy wątek
  Temat:
  Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 10 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  krole.pl © 2023