Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Szałwia lekarska w hodowli królików

krole.pl » Hodowla królików » Zioła w hodowli królików » Szałwia lekarska w hodowli królików

Białe króliki w klatce
Białe króliki w klatce
      Nazwa szałwia pochodzi od łacińskiego słowa "salvare", co oznacza "leczyć", "zbawiać", "ratować". Szałwia lekarska charakteryzuje się zawartością różnorodnych związków czynnych, liście tej rośliny są jednym z najbardziej znanych, wszechstronnie stosowanych leków roślinnych.

      Szałwia należy do roślin wieloletnich o wysokości od 30 do 70 cm, pochodzi z Basenu Morza Śródziemnego, w Polsce jest uprawiana od kilkudziesięciu lat. Szałwia lekarska zakwita dopiero w drugim roku życia, w okresie maja i czerwca, zaś w sierpniu wydaje owoce. Roślina ta posiada krzewina o filcowatych oraz pokładających się pędach. Liście mają barwę szarą, ich kształt jest kosmaty, zaś kwiaty fiołkowe (czasami białe, tworzą zebrane szczytowe okółki). Szałwia lekarska, jest bardzo delikatną rośliną. Podczas upraw szałwia lekarska powinna mieć zapewnioną ochronę przed mrozami, należy zapewnić jej odpowiednie osłonienie oraz dobrze nasłonecznionego miejsca. Ponadto szałwia lekarska lubi wilgotną i wapienną glebę.

      W celach leczniczych wykorzystywane się liście szałwii. Podczas pierwszego roku życia rośliny można zbierać 1/3 liści, następnie w drugim roku ścinane są pędy szałwii w jej początkowym okresie kwitnięcia, kiedy to znajduje się w nich najwięcej olejku eterycznego. Liście szałwii leczniczej należy suszyć w miejscach ociemnionych, przewiewnych, w których panuje temperatura do 35°C.

Szałwia lekarska
Szałwia lekarska


      Szałwia lecznicza posiada następujące związki: cyneol, garbniki pirokatechionowe (3-7%), kamforę, kwasy wielofenolowe, nieokreślony związek estrogeny, olejek eteryczny (tujon), (pinen), pikrosalwina, prowitamina A, sapogeniny trójterpenowe, sole mineralne, witamina PP, B, C, związek goryczowy.

Właściwości lecznicze szałwii leczniczej w hodowli królików:
 • szałwia lecznicza w swoich liściach, zawiera związki o działaniu przeciwzapalnym, dezynfekującym oraz doskonale działa na choroby żołądkowe występujące u królików
 • Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek
  Temat:
  Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 9 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  krole.pl © 2023