
Białe króliki w klatce
Nazwa szałwia pochodzi od łacińskiego słowa "salvare", co oznacza "leczyć", "zbawiać", "ratować". Szałwia lekarska charakteryzuje się zawartością różnorodnych związków czynnych, liście tej rośliny są jednym z najbardziej znanych, wszechstronnie stosowanych leków roślinnych.
Szałwia należy do roślin wieloletnich o wysokości od 30 do 70 cm, pochodzi z Basenu Morza Śródziemnego, w Polsce jest uprawiana od kilkudziesięciu lat. Szałwia lekarska zakwita dopiero w drugim roku życia, w okresie maja i czerwca, zaś w sierpniu wydaje owoce. Roślina ta posiada krzewina o filcowatych oraz pokładających się pędach. Liście mają barwę szarą, ich kształt jest kosmaty, zaś kwiaty fiołkowe (czasami białe, tworzą zebrane szczytowe okółki).
Szałwia lekarska, jest bardzo delikatną rośliną. Podczas upraw szałwia lekarska powinna mieć zapewnioną ochronę przed mrozami, należy zapewnić jej odpowiednie osłonienie oraz dobrze nasłonecznionego miejsca. Ponadto szałwia lekarska lubi wilgotną i wapienną glebę.
W celach leczniczych wykorzystywane się liście szałwii. Podczas pierwszego roku życia rośliny można zbierać 1/3 liści, następnie w drugim roku ścinane są pędy szałwii w jej początkowym okresie kwitnięcia, kiedy to znajduje się w nich najwięcej olejku eterycznego. Liście szałwii leczniczej należy suszyć w miejscach ociemnionych, przewiewnych, w których panuje temperatura do 35°C.

Szałwia lekarska
Szałwia lecznicza posiada następujące związki: cyneol, garbniki pirokatechionowe (3-7%), kamforę, kwasy wielofenolowe, nieokreślony związek estrogeny, olejek eteryczny (tujon), (pinen), pikrosalwina, prowitamina A, sapogeniny trójterpenowe, sole mineralne, witamina PP, B, C, związek goryczowy.
Właściwości lecznicze szałwii leczniczej w hodowli królików:
szałwia lecznicza w swoich liściach, zawiera związki o działaniu przeciwzapalnym, dezynfekującym oraz doskonale działa na choroby żołądkowe występujące u królików