Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Gruźlica u królików

krole.pl » Hodowla królików » Choroby królików » Choroby zaraźliwe wywołane przez zarazki kiła u królików » Gruźlica u królików

Dwa małe króliki
Dwa małe króliki
      Gruźlica jest chorobą przewlekłą, zaraźliwą, wywoływaną przez drobnoustrój zwany prątkiem gruźlicy. Na gruźlicę chorują wszystkie zwierzęta domowe, a także i człowiek. Króliki zarażają się gruźlicą zazwyczaj od chorych zwierząt domowych, przede wszystkim od bydła oraz drobiu. Zakażenie następuje przez zakażone powietrze, wdychane przez chore zwierzęta (tzw. gruźlica płuc), lub za pośrednictwem pokarmów, przez przewód pokarmowy (gruźlica jelit). Następnie schorzenie może objąć również inne części organizmu.

      Przy gruźlicy jelit, na którą króliki częściej chorują niż na gruźlicę płuc, występuje utrata apetytu, biegunka, wychudzenie oraz w wyniku końcowym królik pada.

      Na gruźlicę jelit chorują zazwyczaj młode króliki. Zakażenie występuje tu w związku z dokarmianiem mlekiem od krów, chorych na gruźlice. Po otwarciu jamy brzusznej padłych sztuk stwierdza się liczne gruzełki gruźlicze w błonie śluzowej jelita biodrowego oraz jelita ślepego.

      Gruźlica płuc u królików, jest rzadko spotykana. Powstaje ona w skutek przebywania królików przez dłuższy czas razem z drobiem chorym na gruźlice. Chory królik kaszle, ma trudności w oddychaniu, chudnie. Z czasem hodowca może zauważyć u chorych królików ogólne osłabienie. Chory królik po pewnym czasie pada zazwyczaj z wyniszczenia.

Niemowlak królik
Niemowlak królik
      Podczas sekcji zwłok można stwierdzić charakterystyczne gruzełki, tj. małe białawe guzki w płucach i na opłucnej, a rzadziej w wątrobie oraz w nerkach. W jamie piersiowej występuje nieduża ilość mętnego płynu o barwie krwistoczekoladowej popłuczyn mięsnych. Węzły chłonne płuc u chorych królików są wyraźne powiększone, ich wielkość może równać się z wielkością dużego orzecha laskowego.

      Chorych królików zarówno na gruźlice płuc jak i jelit nie leczy się. Wszystkie chore króliki, u których lekarze weterynarii stwierdzili gruźlicę, niestety trzeba ubić.

      Gruźlicy nie da się leczyć, ale można jej zapobiegać. Głównym czynnikiem zapobiegającym gruźlicy jest higiena żywienia królików. Jeśli hodowca chce przystąpić do dokarmiania małych królików, musi podawać im jedynie mleko, które pochodzi od zdrowych krów. Jeśli mleko jest niepewne , należy je przed skarmieniem przegotować. Nie można trzymać królików w wspólnym pomieszczeniu razem z drobiem.

      Po usunięciu z hodowli osobników chorych, hodowca musi bardzo dokładnie oczyścić oraz odkazić klatki królików, w których przebywały chore sztuki oraz ich najbliższe otoczenie. Te pomieszczenia wraz z klatkami, najlepiej odkażać za pomocą roztworu mieszaniny kwasu siarkowego oraz kwasu karbolowego (3 części kwasu karbolowego oraz 1 część stężonego kwasu siarkowego) bądź roztworem wapna chlorowanego.
Polecamy
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023