Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Użytkowanie królików

krole.pl » Użytkowanie królików

Królik popielański biały
Królik popielański biały
     Z samego początku hodowano króliki z myślą o ich mięsie, futerka były wyłącznie ubocznym produktem otrzymywanym z królików, z czasem jednak nabierały one większego znaczenia gospodarczego. Obecnie produkcja skórek futerkowych wysunęła się na przód zagadnień tego działu wytwórczości zwierzęcej, jednak dalej nie zapomina się o wartości mięsa króliczego.

     Hodowała królików nie ogranicza się do produkcji mięsa oraz futra, istnieją także inne ważne gałęzi użytkowania królików. Ważna jest także produkcja wełny króliczej (angorskiej), która jest jedną z gałęzi hodowli królików, jest ona oparta o osobną grupę ras królików wełniastych.

Futro królicze
Futro królicze
     Niestety, króliki wszystkich ras, jak również króliki nierasowe, były i są wykorzystywane jako zwierzęta laboratoryjne. Nie do pomyślenia jest dziś jakiekolwiek laboratorium lub pracowania biologiczna, albo wytwórnia farmaceutyczna, które nie korzystałyby z królików jako zwierząt doświadczalnych. Bardzo wiele przysłowiowych "królików doświadczalnych" musiało ponieść śmierć , zanim nauki biologiczne mogły osiągnąć swój dzisiejszy poziom wiedzy.

     Skórki królicze nie nadające się na futerka są bardzo dobrym surowcem białoskórniczym, między innymi z sierści króliczej można uzyskać bardzo dobry filc, obrzynki skórek doskonale nadają się na klej i żelatynę, z jelit króliczych można wykonać struny, zaś odpadki poubojowe to pasza dla świń oraz drobiu. Wymienione przykłady są dużymi bezpośrednimi korzyściami, które są możliwe do osiągnięcia w hodowli królików. Istnieje także pośredni sposób użytkowania królików, czyli użytkowanie rozpłodowe. Nie stanowi ono jednak celu hodowli, lecz jest niezbędnym środkiem uzyskiwania przychówka, który jest użytkowany już bezpośrednio. Tylko wyselekcjonowany wysokiej jakości materiał rodzicielski może stanowić podstawę wysokiej wydajności zwierząt użytkowych, nie ma co się dziwić, że króliki takie są poszukiwane i bardzo cenione. Dlatego wielu hodowców za swój główny cel, nie stawia bezpośrednią produkcję skórek, wełny, czy mięsa, lecz na króliki hodowlane, używane do uszlachetniania innych hodowli królików.
Komentarze (8)
Autor: ~Alitea (2023-05-27 20:39:38)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Króliki laboratoryjne


Wybacz autorze tego postu, ale rozpowszechniasz nieprawdziwe informacje na temat skali wykorzystania królików w laboratoriach. W Polsce w roku 2019 króliki stanowiły 0,007% wszystkich zwierząt laboratoryjnych. Poza tym czemu niestety, skoro na m [...]
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~Robert Wojciechowski (2018-12-08 00:16:04)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

filc z chodowców królików


jak nie przestaniesz propagowac zabijania królików
to pożałujesz
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~magda (2015-06-07 14:18:31)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

krolik


nie można robić z krolika futra bo one są za słodkie a są chyba inne zwierzęta a nie tylko króliki
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~mi;enka (2015-06-07 14:15:55)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

krolik


fajne
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023