Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Malwa pastewna

krole.pl » Żywienie królików » Inne rośliny używane w żywieniu królików » Uprawa roślin pastewnych na pokarm dla królików » Malwa pastewna

Uprawa malwy pastewnej
Uprawa malwy pastewnej
     Malwa pastewna jest rośliną jednoroczną, której długość może osiągnąć nawet 2 metry. Podczas rośnięcia malwa pastewna rozgałęzia się bardzo silnie tworząc przy tym duże krzaki. W bardzo korzystnych warunkach malwa pastewna daje trzy zbiory w jednym roku uprawy. Roślina nie ma dużych wymagań co do gleby na jakiej rośnie, ale potrzebuje sporego nawadniania. Najlepsze plony dostarcza na terenach o wysokim poziomie wody gruntowej oraz w okolicach w których mają miejsce spore opady deszczu. Malwa pastewna wymaga bardzo dużych dawek wapna do nawożenia wstępnego, nie znosi gleb kwaśnych. Roślinę należy także nawozić azotem, wymaga ona także gleby dobrze wygrzanej. Malwy pastewnej nie należy siać wcześniej niż na początku maja. Sieje się w odstępach od 20cm do 30cm rząd od rzędu.

     Nasiona musza być przykryte cieniutką warstwą ziemi, która nie powinna przekraczać 1cm grubości. Ziarna znajdujące się na powierzchni kiełkują bardzo dobrze, tak samo jak te nieco przykryte. Ziarna, które są przykryte za głęboko kiełkują bardzo słabo i z opóźnieniem. Pielęgnowanie zasiewów malwy pastewnej polega na trzykrotnym spulchnianiu międzyrzędzi oraz na odchwaszczaniu wszystkich rządków.
     Gdy malwa pastewna dorośnie do 1 metra wysokości, należy rozpocząć zbiór liści. Do następnego zbioru liści należy przystąpić po upływie pięciu tygodni, trzeci zbiór przypada na listopad. Po każdym zbiorze liści należy grządkę ponownie spulchnić. Zebrane liście z uzyskanego plonu można skarmić od razu, bądź wysuszyć na kozłach na siano lub zakisić.

Królik na trawie
Królik na trawie
     Plon malwy pastewnej wahający się w zależności od warunków pogodowych oraz od uprawy, wynosi on około 40kg zielonej masy z grządki o powierzchni 10m?. Wartość pokarmową malwy pastewnej można porównać z wartością pokarmową lucerny, ponieważ obie te pasze są tak samo bogate w białko. Świeża malwę króliki jedzą niechętnie, zwłaszcza łodygi pozostają zazwyczaj nie wykorzystane. Kiszonka z malwy pastewnej jest paszą bardzo dobrą i króliki bardzo chętnie ją zjadają nie zostawiając żadnych resztek.
Polecamy
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023