Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Siano w żywieniu królików

krole.pl » Żywienie królików » Inne rośliny używane w żywieniu królików » Siano w żywieniu królików

Króliki w klatce jedzące siano
Króliki w klatce jedzące siano
      Siano w żywieniu królików jest zaliczane do pasz objętościowych suchych. Jest bardzo ważną paszą zimową stosowaną w żywieniu królików oraz jest doskonałym dopełnieniem zbyt wodnistych dawek zielonki w lecie. Rodzaje siana bywają bardzo rozmaite, tak samo jak ich wartości pokarmowe. Siano możemy uzyskać poprzez naturalne lub sztuczne suszenie trawy, zielonek oraz chwastów. Jeśli dobrze przechowujemy siano przez cały rok, nie musimy się martwić, że straci ono swoje drogocenne wartości odżywcze, tak bardzo ważne w hodowli królików .

     W zależności od danej pory roku wyróżniamy siano i potraw. Siano jest zazwyczaj pożywniejsze, ponieważ odznacza się ono bardzo dużą zawartością kwitnących traw, gdy tymczasem potraw przerastają większe ilości chwastów. Potraw jest także zwykle gorzej zebrany i wysuszony z powodu mniej sprzyjających warunków atmosferycznych.

     Wartość siana zależy od jego składu botanicznego, pory zbioru i pogody, jaka panowała w czasie suszenia. Siano zbyt przesłane na pniu, z traw silnie już zdrewniałych, a przy tym kilkakrotnie zmoczone deszczem w czasie suszenia, pod względem wartości pokarmowej zbliżone jest do zwykłej słomy. Najwyżej cenione w żywieniu królików jest młode, dobrze zebrane siano, bogate w liście traw i roślin motylkowych, o bardzo cienkich, delikatnych łodygach. Siato takie, ma bardzo miły herbaciany zapach. Bez wartości natomiast, a nawet wprost szkodliwe jest siano zbyt wcześnie zwiezione i zatęchłe. Dla królików bardzo cenne jest siano górskie. Dużą wartość pokarmową ma również siano uzyskane z mieszanek pastewnych, między innymi uzyskiwane z koniczyny, lucerny, a nawet z łubinu.

Królik w klatce jedzący siano z karmidła
Królik w klatce jedzący siano z karmidła
     W żywieniu królików dużą rolę odgrywa także siano uzyskiwane z ziół oraz z chwastów, ponieważ ze względu na jego aromatyczny zapach króliki jedzą je bardzo chętnie. Stosowanie takiego siana umożliwia bowiem hodowcy stosowanie we własnej hodowli królików tak bardzo cenne i ważne urozmaicanie zadawanego pokarmu. Grube, zdrewniałe łodygi obniżają wartość pokarmową takiego siana, ale dają one także możliwość ścierania rosnących siekaczy królików.
Komentarze (1)
Autor: ~Różka (2017-07-18 10:56:17)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Sianko


ja u swojego maluszka stosuję sianko węgrowskie z marlazoo.pl i jak na razie chyba mu smakuje i nei ma co narzekać, cenowo tez się opłaca, a jak jest po nim zdrowy to po co zmieniać?
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023