Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Wymagania środowiskowe królików w hodowli

krole.pl » Hodowla królików » Wymagania środowiskowe królików w hodowli

Mały szary króliki
Mały szary króliki

      Króliki są zwierzętami, które charakteryzują się ograniczoną termoregulacją (zdolność do utrzymania temperatury ciała w zakresie optymalnym dla organizmu), dlatego w hodowli królików bardzo ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków mikroklimatycznych.

      Króliki w szczególności są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury zwłaszcza gdy temperatura przekracza 25°C. Optymalna temperatura dla stada królików podstawowego wynosi od 16 do 20°C, zaś dla zwierząt rosnących najlepszą temperaturą jest ta, która wynosi od 14 do 18°C. W króliczarni powinna tez panować odpowiednia wilgotność względna powietrza, która może wahać się od 55 do 75% przy wilgotności optymalnej równej 65%.

      Poprzez rozkład substancji organicznych w kale i w moczu królików, w pomieszczeniach w których przebywają zwierzęta gromadzi się zbyt duża ilość amoniaku, dwutlenku węgla oraz siarkowodoru. Króliki reagują bardzo źle na zapylenie pyłem oraz kurzem. Każdy hodowca powinien wiedzieć, że zawartość amoniaku w króliczarni nie może przekraczać 0,02mg na 1l, zaś dwutlenku węgla 0,1mg na 1l. Skupienie pyłu nie może przekraczać 0,6mg na 1m?. Nie można doprowadzić w króliczarni do zjawiska tak dużego stężenia amoniaku w powietrzu, które to wywołuje u człowieka zjawisko łzawienia oczu.

Trzy króliki
Trzy króliki
      Odpowiednie oświetlenie zamontowane w króliczarni pozytywnie wpływa na cykl rozpłodowy królików. W króliczarniach powinny znajdować się okna, które dostarczą zwierzętom oświetlenie naturalne, które powinno być w okresie jesieni, zimy i wiosny wspomagane oświetleniem sztucznym. Długość dnia świetlnego dla stada podstawowego powinna wynosić od 14 do 16 godzin na dobę przy natężeniu 50 luksów. Dla młodych królików rosnących optymalny dzień świetlny wynosi 12-14godzin przy natężeniu światła 25 luksów, lecz w przypadku wystarczającej ilości okien dnia świetlnego nie musi się przedłużać.

      Bardzo ważnym czynnikiem na fermie królików jest odpowiednia wentylacja. Dobrze rozmieszczona wentylacja w króliczarni reguluje wilgotność w pomieszczeniu, usuwa zużyte powietrze wraz ze wszystkimi szkodliwymi gazami, jak również doprowadza świeże powietrze. Sprawność działania wentylacji jest uwarunkowana głównie od ilości ciepła wytwarzanego poprzez znajdujące się w pomieszczeniu króliki. Wymiana powietrza odbywa się przez odpowiednio otwarte kanały wyciągowe np. wywietrzniki oraz otwory nawiewne. Wszelkie systemy wentylacyjne powinny być tak zbudowane, aby szybkość przepływu powietrza wynosiła od 0,1 m/s zimą do 0,3 m/s podczas panującego okresu letniego. Odpowiednia wymiana powietrza w króliczarni powinna wynosić podczas zimy 0,8 m3 , zaś latem do 6 m3/godzinę.
Polecamy
Komentarze (5)
Autor: ~zuza (2017-11-09 11:01:34)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

lol


co ty wiessz
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~zuza (2017-11-09 11:01:31)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

lol


co ty wiessz
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~zuza (2017-11-09 11:01:30)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

lol


co ty wiessz
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~zuza (2017-11-09 11:01:27)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

lol


co ty wiessz
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~zuza (2017-11-09 11:01:24)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

lol


co ty wiessz
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023