Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Dawki pokarmowe dla królików

krole.pl » Żywienie królików » Dawki pokarmowe dla królików

      Przy układaniu dawek pokarmowych dla królików musimy uwzględnić wiek i wielkość królika, porę roku oraz sposób użytkowania zwierzęcia. Mogą przy tym nam posłużyć dawki stosowane i zalecane przez doświadczonych hodowców krajowych jak i również zagranicznych.

      Dobry hodowca nie naśladuje mechanicznie przyjętego wzoru żywienia królików, lecz przekształca go i dostosowuje do miejscowych potrzeb oraz do swoich możliwości. Przytoczone dawki powinny zatem być dla hodowcy jedynie podstawą do dalszej pracy nad udoskonalaniem żywienia królików i to zarówno pod względem ogólnej wielkości dawek, jak sposobu zestawienia poszczególnych pasz w dawce oraz częstości oraz godzin karmienia.

      Z podanych tabel hodowcy radzieccy, częściowo i niemieccy, w miesiącach letnich nie podają królikom siana. Jest to duże ułatwienie w żywieniu królików, zwalnia bowiem hodowcę od konieczności przygotowywania zapasów siana, które wystarczyłyby nie tylko na zimę, lecz również na lato. Należy jednak przestrzec przed zbyt szybkim przechodzeniem z żywienia zimowego, opartego o duże dawki siana, na żywienie letnie bez siana, lecz z szerokim zastosowaniem zielonek. Szczególnie uważnie trzeba obserwować króliki wiosną w okresie przechodzenia z żywienia zimowego na letnie i jesienią przy przejściu z paszy zielonej na siano.

      Gdy zauważymy przy zmianie sposobu żywienia królików jakichkolwiek zaburzeń w ich zdrowiu, należy niezwłocznie powrócić do dotychczasowego sposobu żywienia, tak pod względem jakości jak i dawkowania pasz, stosując równocześnie odpowiednie środki zapobiegawcze, w razie potrzeby konieczne leczenie.

      W Polsce hoduje się dużo ras królików. Różnią się one wyglądem, wielkością, jakością futerek, szybkością itp. Dlatego ich zapotrzebowanie paszowe także jest różne. Każdego hodowcę interesuje niewątpliwie przede wszystkim zapotrzebowanie na pasze przez króliki rasy przez niego hodowanej . Aby odpowiedzieć na to pytanie, podaje wskazówki dotyczące dawkowania karmy w poszczególnych miesiącach dla rosnących królików ważniejszych ras zalecanych do hodowli w Polsce. Będą one dla hodowcy podstawą do układania najodpowiedniejszych dawek, zwłaszcza przy wychowie młodych królików.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023