Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Wybiegi dla królików

krole.pl » Pomieszczenia dla królików » Wyposażenie króliczarni » Wybiegi dla królików

Dwa króliki
Dwa króliki
      Wybiegi dla królików mogą być stałe lub zmienne. W naszym warunkach większe znaczenie mają tylko wybiegi zmienne, stosowane głównie latem, przy wychowie młodych królicząt. Możemy przeznaczyć na wybieg niewielki trawnik, czy nie wykorzystane do końca małe półka. Na wybrane miejsca hodowca przenosi na okres użytkowania króliki, pomieszczone w odpowiednich polowych klatkach. Musimy pamiętać, że przez chów klatkowy pozbawiliśmy króliki ich naturalnych warunków bytu. Króliki chowane w klatkach nie mają swobody ruchu, nie mogą dowolnie wybierać sobie stałej świeżej paszy, hodowca uniemożliwia im też grzebanie.
Królik udomowiony żyje w małej, często źle przewietrzanej i nie dość widnej klatce.
Wybiegi stwarzają młodym królikom warunki najbardziej zbliżone do naturalnych.

      Miejsce na wybieg dla królików powinno znajdować się w pobliżu domu hodowcy. Najlepiej jeśli na wybieg wybierzemy suchą łączkę, leżącą na lekko piaszczystym, przepuszczalnym podłożu. Wybieg powinien być ogrodzony, nie zależnie od tego czy króliki trzymamy w przenośnych klatkach czy pozwalamy im swobodnie biegać na niewielkiej przestrzeni. Jeśli klatki polowe dla młodych królików ustawiamy wewnątrz ogrodzonego ogródka czy dziedzińca, rzecz jasna, że wówczas osobne ogrodzenie wybiegu nie będzie konieczne. Musimy jednak przestrzegać, by króliki niepotrzebnie nie stykały się na wybiegu z innymi zwierzętami, gdyż mogą one być nosicielami różnych chorób niebezpiecznych dla królików. Ogradzając wybieg powinniśmy zastosować siatkę z 2 milimetrowego drutu, o oczkach średnicy 3 cm, wysoką na 150 - 200 cm, przy czym 50 cm szeroki pas siatki zaginamy skośnie do środka i wkopujemy w ziemię w celu uniemożliwienia podkopywania się królików. Małe, a zwłaszcza przenośne wybiegi, ogradzamy siatką rozpiętą na drewnianych ramach 150 cm długich i 100 cm wysokich. Takie ramy umocowujemy do zaostrzonych na końcach, wbitych w ziemię słupków, łącząc je śrubami z odpowiednio przyciętymi, zaopatrzonymi w otwory kawałkami blachy. Takie urządzenie jest bardzo wygodne, ponieważ pozwala na ogrodzenie wybiegów różnego kształtu i rozmaitej wielkości.

      Przez takie siatkowe ogrodzenie wybiegów mogłyby jednak przedostać się do wewnątrz rożne szkodniki. Aby temu zapobiec, otaczamy u góry ogrodzenie podwójnie do środka zagiętą siatką, tworząc poziomy pas szerokości 40 cm i wąski, pionowo ustawiony 10 cm szerokości pasek na jego końcu.

      Niektórzy hodowcy urządzają wybiegi stałe, obok ustawionych szeregami klatek króliczych. Na wybiegi takie co pewien czas na kilka lub kilkanaście godzin wypuszczane są króliki przy sprzyjającej pogodzie, aby mogły skorzystać z ruchu na otwartym powietrzu. Wybiegi takie nie są jednak godne polecenia, gdyż stosunkowo szybko teren takiego wybiegu ulega zniszczeniu i zakażeniu przez odchody królików, tak że staje się prawdziwym rozsadnikiem chorób zakaźnych.

      Aby tego uniknąć, hodowca może zrezygnować zupełnie z wykorzystania wybiegów lub wypuszczać króliki tylko na wybiegi o twardej powierzchni, albo też zastosować przenośny wybieg -klatkę, która przestawiamy wciąż w inne miejsce, unikając w ten sposób zakażenia gruntu. Klatki takie różnych typów maja dno częściowo obite siatką drucianą o dużych oczkach, tak aby po ustawieniu jej na pastwisku królik mógł korzystać z trawy wprost przez oczka siatki. Klatki te musimy często przesuwać z miejsca na miejsca (3 - 4 razy w ciągu dnia), dzięki temu stale dostarczamy zwierzętom świeżej karmy. Wybiegi te możemy budować o różnym kształcie, według naszego upodobania. Najwygodniejsza jest klatka pastwiskowa w formie dwuspadowego dachu, długa na około 2 m i wysoka na 75 cm. Około 50 cm odcinek klatki obijamy z trzech stron deskami i zamykamy od zewnątrz drewnianą ścianą szczytową. Królik znajduje w tej części schronienie przed upałem i opadami. Pozostałą część klatki obijamy siatką, co daje zwierzęciu możliwość korzystania ze świeżego powietrza i słońca.

Klatkę pastwiskową zaopatrujemy w odpowiednie uchwyty, ułatwiające jej przenoszenie z miejsca na miejsce. W takiej klatce możemy trzymać 6 - 8 królicząt.
Polecamy
Komentarze (2)
Autor: ~kicka (2020-05-05 23:08:05)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

szczepienie


ALE PAMIĘTASZ ŻE MUSISZ SWOJEGO KRÓLIKA PRZED WYJŚCIEM NA DWOR ZASZCZEP NA POMÓR I NA MYKSOMATOZA TO NIEZBĘDNE U KRÓLIKA PRZED WYJŚCIEM NA DWÓR BO INACZEJ SMUTNO
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~magda (2015-03-24 21:38:02)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

:-)


Slodkie to zdjecie z zajeczakami :-)
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023