Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Pielegnowanie królików

krole.pl » Pielegnowanie królików

Królik w klatce
Królik w klatce
     Utrzymywanie czystości w pomieszczeniach w których trzymane są króliki jest bardzo ważne. Odchody królicze są nie tylko powodem zanieczyszczenia futra, lecz również mogą stać się źródłem zakażenia, gdyż często zawierają one jaja pasożytów oraz różne zarazki chorobotwórcze. Jednym z warunków powodzenia hodowli królików jest staranne utrzymywanie czystości w klatkach.

     Zazwyczaj na ściółkę do klatek króliczych używamy słomy żytniej, pszennej albo owsianej. Od pewnego czasu wielu hodowców stosuje ściółkę z torfu i słomy. Torf jest nie tylko bardziej miękki, lecz również wchłania 3-4 krotnie więcej moczu niż słoma oraz lepiej wiąże amoniak i dzięki temu zwiększa się znacznie wartość nawozu. Magazynowanie torfu na ściółkę jest też łatwiejsze, wymaga on bowiem mniej miejsca niż słoma. Ma to ogromne znaczenie dla drobnych hodowców królików. Stosując taki rodzaj ściółki dajemy na dno klatki najpierw warstwę torfu grubości około 3 cm, a następnie cienko ścielimy słomę. Torf przykrywa się cienką warstwą słomy, aby nie dopuścić do zbrudzenia futerka królików.

Króliki
Króliki


     W klatkach z podłogą rusztową lub siatkową ściółkę dajemy tylko zimą w celu zapewnienia królikom ciepłego legowiska. Dobrze jest, zwłaszcza latem, na pochyłe lub szufladowe dno klatki dawać cienką warstwę torfu. Tak użyty torf przyczynia się nie tylko do znacznej poprawy stanu zdrowotnego królików i osłabienia plagi kleszczy oraz much, lecz również do zwiększenia wartości nawozowej odchodów króliczych.

      W razie braku odpowiednich zapasów słomy lub torfu hodowcy stosują również inne rodzaje ściółki zastępczej, takiej jak wełna drzewna, trociny tartaczne, wrzos, suche liście drzew i mech. Użyteczność tych różnych rodzajów ściółki zastępczej jest jednak znacznie mniejsza niż użyteczność ściółki oraz torfu.

     Przy zmianie ściółki zawsze usuwamy wierzchnią warstwę jako bardziej zanieczyszczoną, a co parę dni (przynajmniej co tydzień) ściółkę zmieniamy całkowicie, dokładnie oczyszczając przy tym klatkę królików. Pochyłe lub szufladowe dno klatki oczyszczamy dokładnie co parę dni. Jeśli używamy torfu do posypywania dna, oczyszczanie można wykonywać raz na tydzień. Dobrze jest przy tym świeży kał króliczy codziennie posypywać miałkim torfem.
Komentarze (7)
Autor: ~Kapela (2021-11-18 18:23:08)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Czym szczepić?


Jakie szczypionki stosować? Ktoś pomoże?
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~Kapela (2021-11-18 18:14:51)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Czym szczepić?


Jakie szczypionki stosować? Ktoś pomoże?
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: Ziomek2008 (2018-12-07 22:35:51)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

Pytaniw


Czy kruliki muszą miec prxygryty dach np papą,?
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~milena (2015-05-31 00:47:15)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

krolik


Ładnie napisane :-)pozdrawiam
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~megi (2015-03-24 21:41:13)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

:-)


:-)
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023