Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Pielęgnowanie wełny na ciele królików angorskich

krole.pl » Pielegnowanie królików » Pielęgnowanie wełny na ciele królików angorskich

Szczotkowanie królika
Szczotkowanie królika


      Produkowanie dobrej wełny angorskiej wymaga odpowiedniego żywienia i doboru królików hodowlanych oraz starannej pielęgnacji skóry i włosów. Korzystnie na wzrost włosa królików wpływa masaż oraz wcieranie takich substancji jak oliwa, czysta wazelina czy też lanolina. Ogromne znaczenia ma masaż, który pobudza nerwy i lepiej wpływa na ukrwienie skóry, a także lepszą wymianę gazową dzięki oczyszczaniu skóry z łupieżu i płynu który zalepia jej pory.

      Hodowca powinien chociaż dwa razy w tygodniu starannie czesać wełnę na króliku drucianą szczotką na gumowej podkładce. Do czesania królika można używać także metalowego grzebienia przeznaczonego do pielęgnacji psów długowłosych lub również szczotki z rozczesywaczem. Za pomocą grzebienia i szczotki usuniemy martwy włos, delikatnie masując skórę naszego królika. Szczotkowanie powinno trwać około 3 minut, działa ono pobudzająco na skórę, a w szczególności utrzymuje wełnę naszego królika w czystości, nie jest ona wtedy splątana i spleśniała. Króliki szczotkuje się pod włos, od tyłu do przodu, następnie zmieniamy kierunek na zgodny z kierunkiem włosów. W przypadku powstania kołtunów włosów, należy wyciąć je delikatnie nożyczkami.

      Hodowcy którzy nie dbają odpowiednio o swoje króliki, przyczyniają się do powstania węzłów trudnych do rozplątania oraz do spilśnienia się wełny. Najczęściej spilśnieniu ulega wełna u królików angorskich w okolicach zada nad ogonem, na łopatkach oraz na szyi w okolicach przedpiersia. U samców często spilśnieniu ulega wełna na podbrzuszu pomiędzy tylnymi nogami w okolicy prącia i moszny.

Szczotka do czesania królika
Szczotka do czesania królika


      Przy każdorazowym szczotkowaniu wełny angorskiej należy starannie usuwać miejsca spilśnione oraz wełnę zabrudzoną przez kał oraz mocz. Króliki wstawowe wymagają bardzo szczególnej pielęgnacji. Niektórzy hodowcy doradzają, aby wymyć króliki przed wysalaniem na wystawę w letniej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości amoniaku. Po osuszeniu zalecają także opylić królika mąką ryżową i dokładnie wyszczotkować.

      Mycie królików nie jest jednak zabiegiem odpowiednim, ze względu na bardzo długie wysychanie jego wełny, łatwo może się wtedy zwierzę przeziębić (katar, zapalenie płuc). Po za tym wełna przez to może się z łatwością spilśnić i tworzy kołtuny nie możliwe do rozczesania.
Jeśli nasz królik zabrudzi się mocno z przyczyn naturalnych (np. Biegunka), to jego czyszczenie wymaga naszej pomocy. W tych przypadkach możemy wyłącznie myć przegotowaną letnią wodą za pomocą np. wacika te miejsca, które są zabrudzone a następnie dokładnie je wysuszyć.

      Nie wolno używać wody chlorowanej do mycia królików, szczególnie do miejsc intymnych, ponieważ wywołuje to podrażnienia bardzo wrażliwych błon śluzowych królików.

      Ten rodzaj pielęgnacji królików możemy stosować jedynie przy czyszczeniu przyżółkłej wełny na zadzie i tylnych nogach królików. Przyczyną tych zabiegów nie jest tylko zbliżająca się wystawa lecz także zbiór wełny przeznaczonej do odstawy.
Komentarze (1)
Autor: ~milena (2015-05-31 00:52:02)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

krolik


Mam angora :-) fajnie ze pisza niewiedzialam
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023