Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Wszawica u królików

krole.pl » Hodowla królików » Choroby królików » Choroby pasożytnicze- ziarniaczyca u królików » Wszawica u królików

Królik na trawie
Królik na trawie
      Na ciele królików pasożytują odrębnych od innych gatunków wszy królicze. Owady te dochodzą do 1,5mm długości i są barwy żółtawej. Po najedzeniu się ciemnieją. Masowe występowanie tych pasożytów może wywołać u królików zapalenie skóry, wypadanie włosów i powstanie strupów. Na włosach zawszonych u zwierząt można znaleźć liczne jasne, owalne bądź gruszkowate gnidy.

      Wszy u królików można zwalczać za pomocą różnych metod. Hodowca może posypywać sierść zaatakowanych królików mieszaniną równych części siarki sproszkowanej i naftaliny bądź siarki sproszkowanej i pyłu tytoniowego (tabaka). Na odwszenie jednego królika potrzeba 5-10g takiego proszku. Silnym środkiem owadobójczym jest również 10% Azotox.

      Hodowca stosując te metody podczas posypywania ciała zwierząt proszkiem, powinien także podczesywać sierść i sypać środek owadobójczy pod włos, tak aby środek dotarł do samej skóry chorego królika. Jeśli nie będziemy podczesywać włosów królika podczas aplikacji środka owadobójczego, może on zatrzymywać się na sierści królika, co nie da oczekiwanych efektów w walce z chorobą. Podczas stosowanie wyżej wymienionej metody walki z wszawicą u królików, należy zachować pewną ostrożność, aby pył nie unosił się w powietrzu klatki królików, ponieważ działa on drażniąco na drogi oddechowe oraz przewód pokarmowy zwierząt. Gdy wszawica zaatakuje nasze króliki, nie wystarczą jednak same zabiegi lecznicze. Hodowca musi dokładnie odkazić klatki królików, za pomocą np. 5% roztworu kreoliny lub lizolu.

Dwa małe króliki
Dwa małe króliki
      Hodowca dbając o swoją hodowlę królików, nie może dopuścić do rozpowszechnienia się pasożytów skórnych w jego króliczarni, musi natychmiast oddzielić chore zwierzęta od zdrowych, zaś sztuki zakupione lub te które powracają do niego z wystaw bądź pokazów musi odizolować od reszty królików na 2-3 tygodnie.
Polecamy
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023