
Biało-czarny królik
W klatkach dla
królików powinny być umieszczone niezbędne urządzenia wewnętrzne. Szczególnie ważne jest zaopatrzenie klatek w odpowiednie naczynia do podawania karmy, które chronią karmę przed zanieczyszczeniem i zepsuciem oraz przed rozrzuceniem i marnowaniem jej przez króliki.
Naczynia do zadawania karmy sypkiej i miękkiej(ziarna, mączki pastewne, gotowane ziemniaki itp.) oraz do płynów muszą być ciężkie, aby króliki nie mogły ich przewracać i nosić w zębach. Wewnętrzna powierzchnia naczyń powinna być bardzo gładka, aby można je było utrzymać w czystości. Praktyczne są naczynia stojące na podłodze grubościenne miski z lanego żelaza czy też wypalane z gliny. Duzy ciężar i odpowiedni kształt tych naczyń uniemożliwiają królikom przewracanie ich oraz rozsypywanie karmy.
Pod względem kształtu najpraktyczniejsze są na ogół naczynia okrągłe, gdyż mogą być użyte do karmienia kilku lub kilkunastu sztuk równocześnie, np. przy wychowie królicząt i tuczu dorosłych królików. W miejscach gdzie nie możemy zaopatrzyć się w specjalne sporządzone karmidełka lub w razie chwilowego ich braku, nadają się do tego celu kafle piecowe ułożone wewnętrzną stroną do góry.
Bardzo szkodliwe jest stosowanie lekkich naczyń blaszanych (np. puszek po konserwach), które mają ostre brzegi, o które króliki kaleczą wargi. Powoduje to nie wyjadanie prze nie karmy.
Siano i pasze słomiaste podajemy królikom za drabinki. Aby uniknąć niepotrzebnego rozrzucania paszy oraz ochronić ją przed zanieczyszczeniem przez króliki wskakujące na wierzch drabinek, musimy pamiętać o zaopatrywaniu drabinek w odpowiednie pokrywy.
Możemy też zrobić bardzo praktyczne wiszące kosze na siano, umocowane ruchomo u sufitu klatki. W ten sposób uniemożliwiamy królikom siadanie na koszach i w ten sposób przyczynia się do zachowywania karmy w czystości.
Drabinki do pasz słomiastych wykonujemy najczęściej z grubego drutu, osadzając go w drewnianej lub (lepiej) metalowej oprawie. Użycie drewna na wyposażenie wnętrza
klatki dla królików jest mniej praktyczne, zwierzęta bowiem jako gryzonie łatwo uszkadzają sprzęty drewniane.
Jeżeli karmimy króliki na wolnym powietrzu, można podawać im pasze słomiaste rzucając je pęczkami wprost na ziemię. Ale lepiej i tak podawać karmę w zrobionych wolno stojących dwustronnych jasłach, które opiera się na drewnianych kozłach.
Czasami hodowcy budując
klatki dla królików, zapominają o konieczności osłonięcia frontu ciemnego pomieszczenia gniazdowego z dołu, tuż za drewnianymi drzwiczkami, przez przybicie poprzecznego progu o wysokości około 10 - 15 cm.
Jest to ważne ponieważ na wypadek usłania przez królicę gniazda tuż przy drzwiczkach klatki, w braku zastawki już przy pierwszym przeglądzie uzyskanego przychówka gniazdo wypada lub silnie się zniekształca.
Jeśli stosujemy skrzynki gniazdowe (np. wykotniki), należy je umieszczać przy przedniej ścianie klatek, zaopatrując je oprócz wejścia dla samicy w szczelne drzwiczki kontrolne lub podnoszoną do góry przykrywkę.