Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Castorex

krole.pl » Rasy królików » Rasy średnie » Castorex

Królik rasy castorex na trawie
 • WYGLĄD
 • WADY DOPUSZCZALNE
 • WADY NIEDOPUSZCZALNE

 • Królik rasy castorex na trawie
       Królik należący do rasy średniej zwanej Castorex powstała we Francji, prawdopodobnie około roku 1919. W hodowli królików niejakiego Desire Gaillon z Louche, wśród olbrzymów belgijskich pojawiła się pewna mutacja królika, o słabo rozwiniętych włosach pokrywowych. Mutacja ta przyczyniła się do wyhodowania całkowicie nowej rasy, którą Desire Gaillon nazwał królewską (rex). Króliki o pięknym brązowym umaszczeniu nazwano "castorex" ( kastoreks) co inaczej oznacza królewskie bobry.       Dalsza praca hodowlana oraz skrzyżowanie rex-ów z rozmaicie ubarwionymi rasami normalnowłosych królików pozwoliło przez lata selekcji wytworzyć wiele odmian barwnych tej rasy. Castorex jest rasą królików krótkowłosych o kierunku użytkowania mięsnofuterkowym.        Castorex to bardzo rzadka i unikalna odmiana królika. Posiada ultra miękkie, gęste i króciutkie (1,5 - 2,5 cm) włosy łudząco podobne jeśli chodzi o strukturę i kolorystkę do włosów szynszyla, są jednak o wiele krótsze. Dorosłe króliki tej rasy osiągają masę ciała od 3,5 do 5 kg. Nieco wolniejszy jest wzrost tej rasy w wieku 5 miesięcy osiągają masę ciała około 2,5 kg.

       Hodowla Castorexa jest bardzo trudna i czasochłonna- sierść musi być codziennie szczotkowana i czesana i jest to jeden z głównych powodów bardzo małej ilości zwierząt na farmach.  Masa ciała w poszczególnych miesiącach życia
  Wiek w miesiącach 3 4 5 6 7 8
  Masa w kg 1,4 1,9 2,4 2,8 3,3 3,5  Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 3,0 kg, najwyższa - 5,5 kg.

  Małe króliczki rasy castorex
  Małe króliczki rasy castorex

  WYGLĄD


        Królik tej rasy powinien posiadać harmonijna budowa ciała. Tułów powinien mieć kształt walcowaty, a sylwetka powinna być wydłużona. Głowa zaś mocno osadzona na wyraźnie zaznaczonej szyi, szeroka w partii czołowej. Uszy stojące, dobrze osadzone, zaokrąglone na końcach, owłosione. Długość uszu od 11 cm do 12 cm. Kończyny powinny być średniodługie.      Okrywa włosowa królika Castorexa powinna być bardzo gęsta, sprężysta, jedwabista, z bardzo dobrym połyskiem, zaś włosy pokrywowe słabo wykształcone, bardzo krótkie (długość włosów od 18 mm do 20 mm), skryte w podszyciu. Wysokość okrywy włosowej na całym ciele jednakowa.      Włosy pokrywowe na całym ciele u tego królika powinny być w kolorze czerwonobrązowej. Czerwonobrązowa barwa musi być rozłożona równomiernie od głowy do zadu, możliwie jak najgłębiej zachodząca na boki. Czarne końce krótkich włosów tworzą na barwie okrywy królika charakterystyczny nalot, mniej wyraźny na głowie, uszach, pysku, kończynach i dolnej części boków. Obwódki wokół oczu jaśniejsze. Uszy są lekko lamowane. Ubarwienie brzucha, wewnętrznej stronie kończyn i spodniej strony ogona białe.       Ogon krótki, przylegający do tułowia. U samic dopuszczalne jest niewielkie, symetryczne podgardle. Castorexa posiada barwę włosów podszyciowych niebieską do ciemnoniebieskiej. Barwa jego oczu jest brązowa, zaś pazurków od ciemnobrązowej do czarnej.

  WADY DOPUSZCALNE


       Nieco słabsza harmonijna budowa ciała królika oraz słabo zaznaczona szyja. Cienkie, szpiczaste, słabo owłosione uszy, o długości od 12 cm do 13cm. Krótkie kończyny. Za bardzo wyraźnie zaznaczone podgardle. Okrywa włosowa mało gęsta, mniej sprężysta oraz jedwabista, długość włosów pokrywowych od 14 mm do 18mm lub od 20 mm do 24 mm. Nieco zaznaczające się skłonności do spilśnienia. Lekkie zażółcenie jak również rozjaśnienie okrywy włosowej. Nieznaczne różnice w wyrównaniu barwy włosów pokrywowych w poszczególnych partiach ciała królika. Barwa boków jaśniejsza od barwy kończyn. Niewyraźne obwódki wokół oczu lub nieznacznie za szerokie. Jaśniejsze widoczne paski na kończynach. Niewielkie odchylenia w barwie oczu oraz pazurków w stosunku do wymagań wzorca królika rasowego.
  Królik - samiec rasy castorex
  Królik - samiec rasy castorex

  WADY NIEDOPUSZCZALNE

       Królik o masa ciała poniżej 3,0 kg lub powyżej 5,5 kg. Za duże odchylenia od pożądanego typu budowy. Uszy cienkie, spiczaste, źle owłosione, o długości powyżej 13 cm. Długość włosów pokrywowych powyżej 24 mm lub poniżej 14 mm. Widoczna różnica w długości włosów podszyciowych oraz pokrywowych większa niż 2 mm. Występowanie widocznych białych plam, pędzelków. Okrywa włosowa rzadka, słabo sprężysta oraz jedwabista. Wyraźnie spilśnienie okrywy włosowej. Bardzo silnie zażółcenie lub zabrudzenie okrywy. Silne poprzerastanie okrywy pojedynczymi widocznymi białymi włosami lub białe plamy. Występowanie białych, poprzecznych pasów na kończynach. Barwa oczu inna niż ciemnobrązowa, białe lub dwubarwne pazurki.
  Polecamy
  Komentarze (7)
  Autor: ~kicka (2020-06-06 10:59:42)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Królik


  ten brązowy nie wiem czy ta rasa królika występuje też w innym koloru wiecie to piszcie
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~magda (2015-03-24 20:34:09)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  :-)


  No ale szacunek :-)
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~magda (2015-03-24 20:32:48)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  :-)


  Miodzio
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~milenka (2015-03-24 20:32:47)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  krolik


  Piekne takie smieszne
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~Klaudyna (2015-03-23 12:48:43)      [odpowiedzi: 2]
  Temat:

  Muj krolik kastorex sie spasl haha


  Ma rok i ma grube dupsko lubi podjadac jak nap mam buleczke z maselkiem i szynka to chetnie z pul malej buleczki zje puzniej kapustke marchewke i tak w kulko nawet do kuwety robi ostatnio z niej wyskoczyl i kupa byla wysoko na scianie moze pocisnol w [...]
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


  Dodaj nowy wątek
  Temat:
  Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 8 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  krole.pl © 2023