Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Pielęgnowanie zębów

krole.pl » Pielegnowanie królików » Pielęgnowanie zębów

Długie zęby królicze
Długie zęby królicze
      Hodowca cały czas powinien zwracać uwagę na stan uzębienia swoich zwierząt. Królik, których zęby są uszkodzone lub nieprawidłowo rozwinięte, nie mogą dobrze się odżywiać, źle trawią oraz są podatne na choroby przewodu pokarmowego.

      Królik posiada w szczęce górnej i dolnej z każdej strony po 3 zęby przedtrzonowe i trzy zęby trzonowe, które są oddzielone od siebie długą bezzębną krawędzią od wyrastających na przodzie siekaczy.
W górnej szczęce królik ma 2 pary leżących ze sobą siekaczy,
a w szczęce dolnej 1 parę.

Króliki są gryzoniami i siekacze w górnej oraz dolnej szczęce stale odrastają. Bardzo ważne jest umożliwienie im możliwość stałego ścierania odrastających zębów, ponieważ jeśli tego nie zapewnimy zęby królicze mogą ulec zniekształceniu lub nadmiernie wyrośnięte uniemożliwiają zwierzęciu zamykanie pyszczka. Powoduje to także problemy w pobieraniu pokarmu, później wychudzenie a nawet śmierć głodową królików.

Długie siekacze królicze
Długie siekacze królicze


      Odpowiednie ścieranie siekaczy zapewniamy królikom przez podawanie w karmie drobnych gałęzi drzew i krzewów, twarde siano, słomę, skórki suchego chleba oraz inne podobne twarde dodatki.

      Jeśli przez zaniedbanie hodowcy lub ze względu na nieprawidłowy zgryz ścieranie zębów króliczych przebiega nienormalnie, należy zbyt długie zęby przyciąć za pomocą odpowiednich szczypczyków, w celu koniecznego skrócenia ich, co umożliwi królikowi normalne pobieranie pokarmu.

      Mniej groźne niż nadmierne wyrastanie siekaczy jest dla królików wyłamanie zębów. Zdarza się to czasami przy skarmianiu zbyt twardej karmy, lub gdy do paszy dostają się jakieś kamyki, kawałki żelaza itp. To pozornie groźne okaleczenie, jeśli tylko nie wiąże się z nim uszkodzenie kości szczęki, nie powinno budzić u hodowcy większych obaw. Zęby królicze bardzo łatwo odrastają i ich zgryz szybko się wyrównuje.
Komentarze (4)
Autor: ~Karolina (2017-10-21 10:42:16)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Królik


Jeśli twój królik ma problemy z zębami to najlepiej szybko zareagować w takim przypadku i pójść do wytyrynaża w tym celu. Smutki mogą być takie że królik będzie mieć problemy z gryzieniem pokarmu. To są moje najlepsze porady.
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~Zbigniew (2016-03-16 22:51:12)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Gryzonie


Króliki nie są gryzoniami! Doucz się, człowieku, a potem pisz artykuły na dany temat. Króliki należą do zajęczaków i z gryzoniami łączy je jedynie to, że gryzą. Taki sam typ zębów posiadają również konie, a ich gryzoniami nie nazyw [...]
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~milena (2015-05-31 00:50:57)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

krolik


Niewiedzialam:-)
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023